Zabiegi Podologiczne

Podologia jest dziedziną medycyny zajmującą się pielęgnacją i terapią schorzeń oraz zmian w obrębie stóp. Prawidłowy zabieg podologiczny poprzedza przeprowadzenie rzetelnego wywiadu z pacjentem, oględzinami stóp w celu zaplanowania dalszej terapii lub skierowania pacjenta do lekarza.

Ważną sprawą jest, aby pacjent zrozumiał celowość zabiegów, współpracował z podologiem, przychodził na wyznaczone wizyty oraz stosował się do zaleceń domowych. Brak zaangażowania pacjenta powoduje przedłużenie terapii, a w niektórych przypadkach jej nieskuteczność.

Na koniec wizyty podolog omawia pielęgnację domową, wskazuje odpowiednie preparaty, w celu wzmocnienia efektu i poprawienia kondycji stóp.

 

Zabiegi podologiczne

Pedicure Medyczny

Jest to zabieg specjalistyczny polegający na rozpoznaniu zmian występujących na stopach oraz ich usunięciu, jak i dobraniu środków do dalszej pielęgnacji. Zabieg dzielimy ze względu na opracowywanie poszczególnych części stopy na:

  • opiłowanie paznokci, spłycenie płytki oraz ocenę stanu kondycji paznokci, również pod względem wrastania paznokci
  • wyfrezowanie strony podeszwowej stóp (usuwanie modzeli, odcisków, pęknięć na piętach)
  • diagnostyka stóp pod względem obecnej grzybicy stóp lub paznokci

Pedicure medyczny polecany jest szczególnie diabetykom. Ta grupa pacjentów jest szczególnie narażona na urazy w obrębie stóp. Profilaktyka jest dla cukrzyków najważniejszym elementem wpływającym na zachowanie zdrowych stóp.

 

Najczęstsze dysfunkcje występujące w obszarze stóp

Stopy stanowią konstrukcję składającą się z kości, mięśni, więzadeł i ścięgien. Zasadniczym ich zadaniem jest dźwiganie naszego ciała oraz umożliwienie przemieszczania się. Doprowadzenie do zaniedbania, uchybień w pielęgnacji, jak i zlekceważenia drobnych, w początkowym stadium nieprawidłowości, prowadzi do tworzenia obrazu patofizjologicznego stóp.

 

Nagniotek

Nagniotek (potocznie nazywany odciskiem) jest złogiem hiperkeratozy, powstałym na niewielkiej powierzchni na skutek ucisku lub tarcia. Najczęściej występują na wypukłościach kostnych. Wyróżniamy pięć zasadniczych rodzajów nagniotków, wśród których najpospolitszymi są twarde i miękkie.

Modzel

Wypukłości utworzone przez zgrubiałą warstwę rogową naskórka, powstałe na stopach na skutek nieustannie powtarzającego się tarcia, ucisku nazywamy modzelem. Pojawiają się one najczęściej w obrębie strony podeszwowej stopy.

Mechanizm tworzenia się modzela polega na tym, że skóra broni się w miejscach nadmiernego obciążenia stopy i dochodzi do tworzenia zgrubień rogowych w obszarach predysponujących.

Modzele są nieostro odgraniczone od zdrowej skóry i charakteryzują się żółtawym zabarwieniem. W odróżnieniu od nagniotka w części środkowej nie występuje czop rogowy.

Usuwanie nagniotków / modzeli:

Polega na łyżeczkowaniu frezem próżniowym nadmiernej ilości zrogowaciałego naskórka a następnie na wygładzeniu skóry za pomocą frezów ściernych o różnej grubości ziarna.

W przypadku nagniotków, modzeli czy halluksów istnieje możliwość zastosowania odciążeń silikonowych. Są to miękkie, elastyczne i przyjazne dla skóry również diabetyków elementy silikonowe przynoszące ulgę przy dysfunkcjach stóp.  

 

Pękające pięty

Kość piętowa jest największą kością stopy. To na niej przede wszystkim opiera się ciężar ciała i to ona również amortyzuje wstrząsy, które pojawiają się podczas chodzenia.

Wśród najczęściej pojawiających się dolegliwości związanych ze stopami są pękające pięty. Tworzenie się pęknięć zwłaszcza na brzegach pięt jest spowodowane wysuszeniem skóry i nadmiernym rogowaceniem naskórka, czyli tak zwaną hiperkeratozą.

Wyróżniamy pęknięcia wilgotne i suche. Pielęgnacja pęknięć i rozpadlin na części podeszwowej stóp – polega na ścieraniu zrogowaciałego naskórka wzdłuż pęknięć, tak aby ich nie rozrywać. Następnie nakłada się odpowiednią maść podologiczną i ustala prawidłową pielęgnację domową.

 

Grzybica stóp / płytki paznokciowej

Obecnie zwiększone jest ryzyko wystąpienia zakażeń grzybiczych. Dochodzi m.in. do zaburzenia mechanizmów obronnych organizmu. Ponadto ryzyko jest większe u diabetyków z niewyrównaną glikemią.

Grzybica dotycząca stóp, szczególnie przestrzeni międzypalcowych występuje zwykle między czwartym a piątym palcem. W stanie zaawansowanym skóra pęka, złuszcza się, a zjawisku temu towarzyszy pieczenie, swędzenie, ból oraz nieprzyjemny zapach.

Przeniesienie infekcji na paznokcie jest przyczyną wdrążenia długotrwałego, ogólnego leczenia. Zakażenie zaczyna się przeważnie od dystalnej i bocznej części płytki oraz postępuje w kierunku bliższym. Pod względem klinicznym są to białawo-żółtawe smugi w obrębie płytki, często z towarzyszącą onycholizą. Dodatkowo paznokcie są kruche, łamliwe, pobruzdowane, a pod nimi gromadzą się duże ilości mas rogowych.  

Podstawowym schematem postępowania w przypadku podejrzenia grzybicy u osoby z cukrzycą jest wykonanie badania mikologicznego oraz zachęcenie diabetyka, aby skorzystał ze specjalistycznej pomocy lekarskiej. Podolog mający do czynienia z wyżej opisanym przypadkiem chorego powinien w sposób profesjonalny i ze szczególną ostrożnością zająć się wykonaniem pedicure, z wcześniejszym przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu oraz późniejszą edukacją klienta.

 

Wrastające paznokcie 

Zmiany patologiczne w obrębie płytki paznokciowej są często przyczyną dolegliwości zarówno estetycznych, jak i bólowych.

Wrastający paznokieć objawia się nadmiernym i trwałym uciskiem brzegu płytki paznokciowej na okoliczne wały paznokciowe o charakterze przewlekłym z pojawiającym się stanem zapalnym.

Dysfunkcja ta jest charakterystyczna dla palucha, rzadziej palca V stopy. Wrastanie może dotyczyć jednego lub obu narożników paznokcia, a brzeg płytki paznokciowej znajduje ujście w otaczającej tkance. Główną przyczyną wrastania są:

  • zaburzenia mikrokrążenia w przebiegu różnych chorób naczyniowych,
  • niewłaściwa technika obcinania, pozostawianie ostrych lub postrzępionych krawędzi paznokcia,
  • zła pielęgnacja zbyt głębokiego wycinania bocznych krawędzi

Istnieje wiele sposobów profilaktyki, jak również korekcji płytki wrastającego paznokcia. Do podstawowych należą zabiegowe, zachowawcze i pomocnicze. Każda z tych grup cieszy się dużą popularnością i powodzeniem terapeutycznym. Dobór metody korekcji zależy od budowy paznokcia i stopnia jego wrastania.

Wyróżniamy:

Tamponada

Zabieg ten polega na umieszczeniu bawełnianych wkładów pod brzegami płytki paznokcia. Zapobiega on wrastaniu paznokcia.

Rurki protekcyjne

Rurka protekcyjna używana jest przy niewielkich dolegliwościach związanych z wrastaniem paznokcia. Zabieg polega na stworzeniu miejsca dla nowo rosnącej płytki paznokcia.

Klamry korygujące wrastające paznokcie

Klamry są indywidualnie dopasowane do paznokcia i mają na celu uniesienie płytki paznokcia tak, by nie wrastała. Działają one profilaktycznie oraz leczniczo. Nałożenie klamry przynosi ulgę, nie ogranicza aktywności fizycznej oraz codziennego funkcjonowania.

Klamra B/S

Klamra plastikowa przeznaczona do cienkiej, delikatnej płytki paznokciowej. Ten rodzaj klamry zakłada się na paznokieć wrośnięty bez stanu zapalnego. Zabieg bezbolesny.

Klamra Onyclip

Klamra plastikowo-metalowa zakładana w przypadku wrastającego paznokcia o grubszej strukturze bez stanu zapalnego.  

Klamra metalowa 3-częściowa

Klamra, którą stosuje się przy dolegliwościach związanych z paznokciem wrośniętym, również ze stanem zapalnym. Klamra ta składa się z trzech części. Dwie z nich zahacza się o brzegi boczne płytki paznokciowej a trzecią częścią tzw. pętelką łączy się je.
Kuracja może być jednorazowa lub należy ją powtarzać kilkakrotnie w zależności od potrzeb pacjenta.

 

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Polega na nałożeniu żelu odbudowującego płytkę paznokciową. Żel można nakładać bezpośrednio na łożysko paznokcia. Żel zawiera ketokonazol i dlatego zabezpiecza łoże przed rozwojem grzybicy.

 

Pracując jako zespół składający się z lekarzy, fizjoterapeutów, kosmetologa oraz podologa stosujemy najnowsze metody pracy, korzystając z licznych szkoleń i targów, nieustannie doskonalimy procedury i szukamy nowych rozwiązań. W trosce o Państwa bezpieczeństwo i komfort używamy materiałów jednorazowych, a narzędzia są każdorazowo dezynfekowane a następnie sterylizowane w autoklawie klasy B, spełniającym najwyższe normy.